Narodowe czytanie w małopolskich Hufcach Pracy


 

Akcja Narodowe Czytanie objęta jest patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski. Tegoroczna jubileuszowa 10. edycja promująca czytelnictwo w Ośrodku Kultury w Brzeszczach odbyła się niestandardowo w piątek, 3 września. W tym dniu również młodzież ze Skomielnej Białej zaangażowała się w narodowe święto czytania.
 
 
W Oświęcimiu akcja czytelnicza połączona została z kiermaszem książek oraz strefą animacji literacko - plastycznej. Z kulturalnej oferty chętnie skorzystali uczestnicy oświęcimskiego Hufca. W trakcie Narodowego Czytania słuchacze mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie utwór, który piętnuje obłudę oraz zakłamanie, dramat Gabrieli Zapolskiej to opowieść o ludziach z uniwersalnym moralnym przesłaniem. 
 
Dodatkowo w przeddzień tegorocznej, dziesiątej edycji Narodowego Czytania młodzież spotkała się w Branżowej Szkole nr 1 w Rabce Zdroju oraz w budynku hufca, by wspólnie czytać utwór „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 
 
Młodzież z uwagą słuchała czytania przez Martę Augustyn oraz Kaję Kościelniak fragmentów utworu, po czym rozpoczęła dyskusję na temat pojęcia „dulszczyzna”. Wskazywała na ogromną potrzebę potępienia złych zachowań, wskazywanie prawidłowych wzorców, by młodzi ludzie szczególnie w tych trudnych czasach umieli odróżnić dobro od zła. Bo tylko wtedy będą radośni i uśmiechnięci, pewni siebie i szczęśliwi. Żyć będą zgodnie ze sprawdzonymi wartościami, a ich postawy stanowić będą wzór do naśladowania. 
 
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, kontrowersyjne postacie, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości nakazuje potępić zło. Celem akcji jest propagowanie polskiej literatury, często niedocenionej, szczególnie przez młodych ludzi.
 
Fot.1, 2, 3. Wspólne czytanie utworu „Moralność pani Dulskiej” w Skomielnej Białej
 
Fot. 4,5 Uczestnicy oświęcimskiego Hufca podczas Narodowego Czytania
 
Tekst i zdjęcia - Marta Augustyn | Ewelina Bartuś
 
   
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP