W 120 rocznicę urodzin Witolda Pileckiego


13 maja, w rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego kolejna grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu wzięła udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych niedocenionemu polskiemu patriocie.
 
Zajęcia rozpoczęto krótką prelekcją przybliżająca postać Witolda Pileckiego –  żołnierza polskiego podziemia. Następnie uczestnicy obejrzeli dokument fabularyzowany Mirosława Krzyszkowskiego pt. „Pilecki” rozpoczynający się raperską piosenką „List do rotmistrza”.
Młodzież dowiedziała się, jak wielkim człowiekiem był mężczyzna, który z własnej woli dał zamknąć się na trzy lata w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Założył tam organizację konspiracyjną i przekazywał raporty aliantom o sytuacji więzionych osób i skali ludobójstwa w obozie. Po ucieczce z Auschwitz działał w AK, brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim, a po wyzwoleniu trafił II Korpusu Polskiego we Włoszech.
 
Młodzież wyraziła swój podziw, że W. Pilecki zamiast wygodnego i bezpiecznego życia powraca do ojczyzny, do kolejnego niebezpiecznego zadania. Niestety 8 maja zostaje aresztowany przez NKWD i po rocznym brutalnym śledztwie oraz sfingowanym procesie zostaje skazany na śmierć- 25 maja 1948 r.
 
 Zaskoczeniem dla młodych ludzi był fakt, że tak odważny i zasłużony patriota został odarty z honoru i nie wolno było o nim mówić w Polsce przez ponad 40 lat. Wszelkie informacje o dokonaniach i losie Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Zajęcia ukazały młodym ludziom nie tylko wielki heroizm, odwagę i patriotyzm rotmistrza ale również odpowiedzialność, zaangażowanie, konsekwencję w działaniu i wytrwaniu aż do końca. Postawa Witolda Pileckiego może i powinna być wzorem do pracy nad sobą, nad swoim charakterem.
 
Fot.  Uczestnicy w trakcie pogadanki i projekcji filmu „Pilecki”
 
Tekst i zdjęcia – Marta Zięba, Monika Gajowska
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP