Aktualności

Wakacje uczestników krakowskiego Hufca Pracy w Iwoniczu


W dniu 18 lipca w Iwoniczu dobiegł końca obóz w ramach akcji „Aktywny wypoczynek 2021” – „Aktywne chwile w Beskidzie Niskim”, w którym wzięli udział uczestnicy krakowskiego Hufca Pracy (al. Skrzyneckiego).
 
Młodych ludzi zakwaterowano w miejscowym Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP. Jego budynek stanowił doskonałą bazę wypadową w wybrane rejony południowo-wschodniej Polski. Młodzież skorzystała z szerokiej gamy atrakcji związanych przede wszystkim z rekreacją i turystyką. Najpierw poznała najbliższe otoczenie. Zwiedziła pobliskie miejscowości uzdrowiskowe: Iwonicz Zdrój oraz Rymanów Zdrój. Następnie odbyła się niezwykle atrakcyjna wycieczka w Bieszczady. Uczestnicy wypoczynku przejechali kolejką wąskotorową po terenach miejscowych lasów w gminie Cisna. Niezapomniane przeżycie stanowił rejs statkiem po Zalewie Solińskim. Nazajutrz pod okiem przewodnika uczestnicy zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. W Muzeum Historycznym na zamku w Sanoku spośród stałych wystaw największą popularnością wśród oglądających cieszyła się Galeria Zdzisława Beksińskiego. W kolejnym dniu  młodzi ludzie odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz Muzeum Podkarpackie.
 
Pobyt w krośnieńskim parku linowym dostarczył uczestnikom wielu niesamowitych wrażeń oraz potężną dawkę adrenaliny. Z kolei zwiedzający położony w Trzcinicy skansen Karpacka Troja poznali realia życia wczesnośredniowiecznych Słowian. Przewodnik zaznajomił grupę między innymi z tradycyjnymi, sposobami hodowli oraz gatunkami zwierząt żyjących tam w dawnych wiekach. Uwagę młodzieży przykuły żywe zwierzęta: krowy szkockie, owce wrzosówki i kozy karpackie. Widok z zainstalowanej platformy pozwolił młodym turystom całościowo spojrzeć na dawne grodzisko oraz podziwiać walory krajobrazowe regionu. 
 
Program pobytu zrealizowano zgodnie z harmonogramem. Młodzież poszerzyła zarówno wiedzę historyczną, jak i geograficzną w odniesieniu do odwiedzanych miejsc. Ponadto nabyła nawyk konstruktywnego spędzania czasu wolnego i poznawania nowych lokalizacji. Młodzi ludzie wzięli udział w zajęciach integracyjnych, konkursach oraz rozgrywkach sportowych, umożliwiających pogłębienie relacji koleżeńskich. Wypoczynek urozmaicony wyjazdami w urokliwe miejsca Podkarpacia pozostanie na długo w ich pamięci. 
 
Fot. 1 Uczestnicy wyjazdu w Iwoniczu Zdroju
 
 
Fot. 2 Rejs statkiem po Jeziorze Solińskim
 
 
Fot. 3 Podróż Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową
 
 
Fot. 4 Młodzież w drodze na Wołtuszową, w Rymanowie Zdroju
 
 
Fot. 5 Uczestnicy na krośnieńskim Rynku
 
 
Fot. 6 Młodzież w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
 
 
Fot. 7 Zwiedzanie Muzeum Podkarpackiego  w Krośnie
 
 
Fot. 8 Uczestnicy w Parku Linowym
 
 
Fot. 9 Zwiedzanie Karpackiej Troi w Trzcinicy
 
 
Fot. 10 Mecz siatkówki 
 
 
Fot. 11 Uczestnicy warsztatów plastycznych
 
 
Fot. 12 Młodzież przed Pijalnią Wód Mineralnych w Rymanowie Zdroju
 
 
Tekst – Krzysztof Milewski
Zdjęcia –  Joanna Belcik
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP