Aktualności

XXI Ogólnopolski Konkurs Papieski ogłoszony


Małopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Krakowie wraz z Hufcem Pracy w Wadowicach, przy wsparciu Komendy Głównej rozpoczęła przygotowania do XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. W tym roku hasłem przewodnim konkursu będzie: Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę -  „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”

Regulamin XXI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego oraz karta uczestnictwa (POBIERZ-KLIK)

Celem naszego konkursu jest przede wszystkim ukazanie wartości i świętości życia, piękna pomimo panującej pandemii i innych trudności. Podkreślenie wśród osób młodych, że warto żyć, cieszyć się życiem i pomimo obecnych trudności jeszcze będzie pięknie!.
 
Ważnym aspektem inicjatywy jest pokazanie radości z drogi jaką my wszyscy przechodzimy – od małego dziecka, aż po uśmiechniętego staruszka. Przypomnimy i wskażemy młodzieży ponadczasowe i uniwersalne wartości płynące z nauczania Świętego Jana Pawła II. Ważnym elementem jest propagowanie wartości chrześcijańskich, w procesie wychowania młodzieży. 
 
Konkurs za zadanie ma również rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości estetycznej, wyobraźni i aktywności twórczej w dziedzinie plastyki i fotografii, a także rozbudzanie pasji artystycznych młodego pokolenia. Finał imprezy zaplanowany jest na 8 czerwca 2021 roku i obędzie się w Wadowickim Centrum Kultury. 
 
Ubiegłoroczna edycja wpisywała się w obchody 100 rocznicy urodzin Papieża Polaka i przebiegała pod hasłem „Od narodzin do świętości – obraz z życia Św. Jana Pawła II”. Prace nadesłane przez młodych artystów przedstawiały ich własną wizję i interpretację świętości. 
 
Na Konkurs wpłynęło 389 prac fotograficznych i plastycznych, jury i organizatorzy wyróżnili ponad 30 prac. 
 
Laureatem I miejsca w kategorii fotografia została Juliana Cotachaci Lema (Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy) za zdjęcie pt. „Jeszcze będzie pięknie tylko załóż wygodne buty”. W kategorii plastyka zwyciężyła Paulina Tomasiak (6-34 Hufiec Pracy w Starym Sączu) za pracę pt. „Fundament życia, droga do świętości”.  I miejsce przypadło również dla Andrzeja Jasiewicza (lat 11), ze Szkoły Podstawowa nr 1 w Bieruniu. (młodzież szkolna), za wykonanie pt. „W drodze do nieba”.
 
W związku z pandemią w kraju gala finałowa Konkursu Papieskiego nie odbyła się, ale efekty działania młodzieży zostały docenione. W ręce młodych ludzi trafiły cenne nagrody, takie jak laptopy, rowery, aparaty fotograficzne, sprzęty elektroniczne, biżuteria i książki. 
 
 
Fot. 1 Pomnik Jana Pawła II 
 
 
 
Fot. 2 Logo Konkursu Papieskiego  
 
 
Fot. 3 I miejsce w kategorii fotografia, „Jeszcze będzie pięknie tylko załóż wygodne buty”
 
 
Fot. 4 I miejsce w kategorii plastyka, „Fundament życia, droga do świętości”
 
 
Fot. 5 I miejsce w kategorii plastyka (młodzież szkolna) „W drodze do nieba”
 
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP