Aktualności

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Nowym Sączu


1 marca młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
 
Uczestnicy obejrzeli zlokalizowaną na sądeckim rynku wyjątkową wystawę „Wyklęci Odnalezieni w Małopolsce”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, obrazującą wyniki prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych ofiar totalizmu komunistycznego, których ciała trafiały najczęściej do bezimiennych dołów, aby pamięć o nich zaginęła. 
 
Kolejną wystawę plenerową pt. „Sądeccy Wyklęci 1945-1955” ukazującą fotografie  i walkę żołnierzy podziemia antykomunistycznego, młodzież obejrzała przy ul. Gen. B. Pierackiego, oddając im hołd i zapalając znicze. Oglądając zgromadzone na wystawie fotografie, uczestnicy poznali wydarzenia i sylwetki ludzi, którym zawdzięczamy wolność i suwerenność. Znicze zostały zapalone również pod  tablicami pamięci poświęconymi: Sądeckim Żołnierzom Wyklętym umieszczonej na ścianie budynku Dworca PKP; ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców skazanemu na karę śmierci w roku 1946, zlokalizowanej na ścianie Bursy Jezuickiej oraz tablicą pamiątkową ofiar  dwóch reżimów umieszczoną na frontonie budynku WKU, gdzie znajduje się Izba Pamięci – miejsce kaźni Polaków w czasie II wojny światowej i terroru stalinowskiego. Młodzież z widocznym przejęciem i wzruszeniem oglądała niewielkie pomieszczenie, w ścianach którego rozegrały się straszne sceny tortur i męczeństwa polskich patriotów, na których  znajdują się  autentyczne napisy, znaki pobytu osób tam przetrzymywanych.
 
Młodzi ludzie zrozumieli, że trzeba pielęgnować prawdę o czasach które minęły i choć ta prawda często bywa bolesna, nie można o niej zapomnieć, a kultywowanie pamięci  o Żołnierzach Wyklętych, którzy poświęcili życie dla suwerenności i niepodległości Polski to nasz obowiązek. Aby tę pamięć zachować uczestnicy wykonali tablicę ścienną. 
 
 
 
Fot. 1,2 Uczestnicy podczas oglądania wystaw poświęconych Żołnierzom Wyklętym
 
 
 
Fot. 3 Oddanie hołdu kapelanowi PPAN, ks. Władysławowi Gurgaczowi
 
 
Fot. 4 Młodzież podczas wykonania gazetki ściennej
 
 
Tekst i zdjęcia – Piotr Urbański
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP