Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


W dniu 1 marca uczestnicy Hufca Pracy w Skomielnej Białej upamiętnili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 
 
Wspominając tragiczne wydarzenia historyczne, jakie rozegrały się w latach 1944-1963 młodzież wzięła udział we Mszy Świętej, w intencji Żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Oddziału Partyzanckiego „Wiarusy”, poległych za Ojczyznę pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Niezłomnych w Kościele p.w. Świętego Sebastiana w Skomielnej Białej, a następnie spotkała się w budynku jednostki, by przygotować gazetkę tematyczną.
 
 Podczas zajęć wykorzystano informacje wyszukane w Internecie, a także materiały z wcześniejszych Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których młodzi ludzie brali udział. Ze względu na pandemię, w tym roku Bieg Pamięci odbędzie się 16 maja. Do tegorocznej edycji zgłosiło się sześciu uczestników, którzy, jak co roku wraz z innymi przebiegną dystans 1963 m – co jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak pseudonim „Lalek”. 
 
W zbliżającej się IX edycji patronką Biegu w Rabce-Zdroju będzie Danuta Siedzikówna „Inka” – Sanitariuszka AK, która walczyła i zginęła w obronie ojczyzny. Udział w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych jest kolejna lekcja historii, w której bierze udział młodzież jednostki, dla której jednym z priorytetów działań wychowawczych jest pamięć o historii i jej bohaterach.  
 
 
Fot. 1,2  Uczestnicy podczas wykonywania gazetki tematycznej
 
 
Tekst – Marta Augustyn 
Zdjęcia – Alina Macioł 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP