Aktualności

Dzień Tosta w Niepołomicach


25 lutego w Hufcu Pracy w Niepołomicach obchodzony był Dzień Tosta. Z tej okazji uczestnicy postanowili przygotować opiekany chleb w przeróżnych wersjach, na słono lub słodko, z ulubionymi niekonwencjonalnymi dodatkami, tworząc wyjątkowe popisowe przekąski
 
Dzień Tosta został zapoczątkowany w 2014 roku przez The Triptree World Bread Awards – organizację skupiającą różne podmioty branży piekarskiej w Wielkiej Brytanii i od tego czasu obchodzony jest w ostatni czwartek lutego. W jego obchody angażuje się coraz więcej osób w Polsce i na świecie, dlatego nie mogło tu zabraknąć młodych kucharzy i cukierników – uczestników hufca, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zawodem. W tym dniu młodzież postanowiła przyrządzić swoją przekąskę na wiele różnych sposobów.  Tost to potrawa, która daje wiele możliwości, a jedynym ograniczeniem przy ich przygotowywaniu jest wyobraźnia. Siedziba jednostki stała się miejscem eksperymentów”. 
 
Przysmaki ze specjalnego, miękkiego chleba, młodzież przygotowała w specjalnych opiekaczach. Te standardowe przełożone zostały żółtym serem i szynką. Inne, w wersji bardziej zdrowej mozzarellą, kiełkami zbóż, pomidorami, szpinakiem, ogórkiem ze specjalnym pełnoziarnistym pieczywem, przybrane świeżą bazylią i koperkiem. Niektóre zostały podane również na słodko – z dżemem bądź miodem.  
 
W jednej chwili cały hufiec wypełnił się wyjątkowymi aromatami świeżo pieczonego chleba, które skłoniły do szybkiej degustacji tostów i celebracji tego wyjątkowego dnia, wraz z rówieśnikami i wychowawcami.  
 
 
 
Fot. 1,2  Młodzież podczas przygotowywania tostów 
 
 
 
Tekst – Małgorzata Satora
Zdjęcia – Anna Rogowicz
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP