Aktualności

Szklakiem Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych po Krakowie


W dniu 24 lutego uczestnicy 6-5 Hufca Pracy w Krakowie upamiętniając Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” przeszli krakowskim Szlakiem Żołnierzy Wyklętych. 

Trasa rozpoczęła się w Parku im. Henryka Jordana, gdzie w 2007 roku odsłonięto pomnik generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Udając się dalej młodzi ludzie zwiedzili pomnik Danuty Siedzikówny ”Inki” oraz popiersia Zygmunta Szendzielerza „Łupaszki”, Łukasza Konrada Cieplińskiego „Pługa”, Hieronima Kazimierza Dekutowskiego „Zadry”, Józefa Franczaka „Lalek”. Następnym punktem na szlaku był pomnik na ulicy Powiśle z 1992 r. poświęcony Żołnierzom Rzeczpospolitej Polskiej straconym, prześladowanym, zmarłym w czasie terroru hitlerowskiego i stalinowskiego, Żołnierzom Polski Walczącej poległym na wszystkich frontach II wojny światowej oraz Bohaterom Armii Krajowej autorstwa Bronisława Chromego.
 
Następnie uczestnicy przeszli przejściem do więzienia św. Michała, które znajdowało się w  dzisiejszym Muzeum Archeologicznym. W 1945 r. więzienie św. Michała zostało przejęte przez władze komunistyczne i podlegało Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Zamykano w nim razem z więźniami kryminalnymi, nazistowskimi zbrodniarzami i kolaborantami, również żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych formacji niepodległościowych. Kolejnym przystankiem na szlaku był pomnik „Zawojny” na plantach oraz ławeczka „Inki” na skwerze przed „Oknem Papieskim”. Ostatnim punktem zwiedzania była ulica Kapucyńska 2 (obecnie Zespół Szkół ekonomicznych nr 1), gdzie znajdowała się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, a przez cele znajdujące się w tym gmachu przeszło kilkaset osób. 
 
W czasie tej nietypowej lekcji historii uczestnicy mieli okazję poznać niesamowite losy Niezłomnych Bohaterów, którzy dla ukochanej Ojczyzny oddali życie.
 
Fot. 1 Maciek przy pomniku Józefa Franczaka „Lalek”
 
 
Fot. 2 Uczestnicy przy pomniku Danuty Siedzikówny „Inki”
 
 
Fot. 3 Uczestnicy przy pomniku Zygmunta Szendzielerza „Łupaszki”
 
 
Fot. 4 Uczestnicy przy pomniku Hieronima Dekutowskiego „Zapora”
 
 
Fot. 5 Uczestnicy przy ławeczce „Inki”
 
 
Fot. 6 Uczestnicy przy dawnym więzieniu św. Michała
 
 
Fot. 7 Uczestnicy przy pomniku „Zawojny”
 
 
Tekst i zdjęcia – Ewa Rak
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP