Aktualności

Planowanie kluczem kariery zawodowej


Dnia 23 lutego młodzież Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce wzięła udział w zajęciach warsztatowych pt. „Panowanie kluczem kariery zawodowej”. Warsztaty były prowadzone przez doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery w Szczawnicy – Dominikę Gaweł, we współpracy z pedagogiem z CKiW w Szczawnicy-Jabłonce – Martą Halman.
 
Na początku pedagog zachęciła młodzież do krótkiej refleksji na temat ich dotychczasowego życia, postanowień noworocznych oraz zrealizowanych marzeń. Po namyśle uczestnicy zastanawiali się nad podejściem do efektywnego planowania oraz odpowiedzią na pytanie „Dlaczego w ogóle warto planować swoje cele?”. Pani Marta trafnie porównała planowanie jako przygotowanie się do podróży: „Jeśli nie wiesz, jaki jest cel podróży i gdzie chcesz dotrzeć, to nieważne jakim środkiem lokomocji będziesz podróżować. I tak nie będziesz wiedzieć, czy zmierzasz w dobrym kierunku”. Następnie, z pomocą doradcy zawodowego opisała macierz Eisenhowera, która jest świetnym narzędziem do skutecznego zarządzania czasem. Nie zabrakło również ćwiczeń, które miały na celu trening sporządzania planu dnia i tygodnia. 
 
Doradca zawodowy przedstawił kolejny sposób skutecznego planowania, a mianowicie metodę S.M.A.R.T. Jest to kolejna popularna metoda, jeśli chodzi o sporządzanie swoich planów i zamierzeń. Na koniec zajęć doradca zawodowy zachęcił do rozmowy na temat planów edukacyjno – zawodowych, ustalaniu celów, motywacji oraz powodów planowania.  Młodzież została także zapoznana z barometrem zawodów, który pokazuje aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy w danym rejonie. 
Zajęcia odbyły się w dwóch grupach poniżej pięciu osób, z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz obowiązującymi obostrzeniami. 
 
Fot. 1 Uczestnicy poznają macierz Eisenhowera
 
 
Fot. 2 Uczestnicy w trakcie spotkania
 
 
Tekst i zdjęcia – Dominika Gaweł
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP