Siła owoców w drugim śniadaniu


Dnia 15 stycznia Młodzieżowe Centrum Kariery zorganizowało dla uczestników Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy (filia w Jabłonce) spotkanie z dietetykiem zatytułowane „Moje II śniadanie”. Miało ono na celu aktywizację młodzieży w trwającym „Tygodniu Ferii z OHP”.

 
W wydarzeniu wzięły udział kursantki warsztatów fryzjerskich z klasy pierwszej. Przedsięwzięcie rozpoczęło się przygotowanym przez dietetyka krótkim wprowadzeniem na temat sposobów samodzielnego komponowania wartościowego, drugiego śniadania.
 
W dalszej kolejności młodzież miała za zadanie wybrać owoce i dodatki do przyrządzenia posiłku, zachowując przy tym zaleconą wartość energetyczną. Uczestniczki przygotowały drugie śniadanie z owoców sezonowych.
 
Celem wydarzenia było zachęcenie młodych ludzi do zwracania uwagi na jakość spożywanych posiłków i wykazywanie inicjatywy w ich przygotowaniu. Ważne jest, aby w dobie pandemii wspierać swoje zdrowie właściwymi nawykami żywieniowymi. Przygotowanie posiłków przeprowadzono zgodnie z zasadami sanitarnymi.
 
Fot. 1 Przykładowe II śniadanie w formie sałatki owocowej wykonywane przez uczestników
 
 
 
Fot. 2 Sałatki owocowe wykonane przez uczestniczki
 
 
Tekst – Barbara Pilch
Zdjęcia – Renata Kucek
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP