ŚLADAMI KRÓLÓW POLSKICH


W dniu 21 grudnia odbyła się piesza wycieczka edukacyjna uczestników 6-8 krakowskiego Hufca Pracy do centrum Krakowa. Z powodu pandemii, przedsięwzięcie zorganizowano uwzględniając zasady obowiązującego reżimu sanitarnego. 

Celem wycieczki było poznanie przez młodzież interesujących miejsc na mapie Krakowa i ich historii. Istotne było również nabycie przez nią umiejętności aktywnego spędzania czasu wolnego oraz integracja osób z poszczególnych grup wychowawczych. Wędrówka odbyła się najważniejszym i najpopularniejszym szlakiem po Krakowie zwanym Drogą Królewską. To właśnie tą trasą zmierzali na Wawel władcy polscy, podczas uroczystości koronacyjnych. Podążając Starym Miastem młodzi ludzie poczuli niepowtarzalny klimat pradawnego Grodu Kraka. 
 
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia barbakanu, gdzie w plenerze młodzież obejrzała najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Ich uwagę przykuła gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami – okrągłymi i sześciobocznymi, ułożonymi naprzemiennie względem siebie. Kierując się w stronę Wawelu uczestnicy odwiedzili między innymi Bramę Floriańską, Rynek Główny z Bazyliką Mariacką,  Sukiennicami oraz wieżą ratuszową. 
 
Kolejny punkt wydarzenia stanowiła wizyta w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła usytuowanym na malowniczej ulicy Grodzkiej. Tam zainteresowanie uczestników wzbudziło jego barokowe wnętrze. 
 
Na koniec młodzież podziwiała górujące nad centrum Wzgórze Wawelskie oraz wyróżniające się tam obiekty – Katedrę oraz Zamek Królewski z arkadowym dziedzińcem, pełniący w przeszłości funkcję rezydencji monarchy. Przejście Drogą Królewską umożliwiło bliższe poznanie długoletniej stolicy Polski. Jednocześnie było interesującą lekcją historii ojczystej.  
 
 
Fot. 1 Młodzież na ulicy Grodzkiej
 
 
Fot. 2 Uczestnicy u podnóża Wawelu
 
 
Tekst –  Krzysztof Milewski
Zdjęcia – Adam Duń
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP