WYSTAWA „TU RODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ”


W dniu 29 lipca młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu obejrzała zlokalizowaną na sądeckim rynku wyjątkową wystawę plenerową „TU rodziła się Solidarność”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej dla uczczenia 40 rocznicy powstania wielkiego ruchu społecznego i związku zawodowego.

Wystawa prezentuje w ujęciu ogólnopolskim i lokalnym masowy bunt polskich robotników który rozpoczął się latem 1980 roku. Ziemia Sądecka była jednym z miejsc, gdzie rodziła się „Solidarność”. Zastrajkowało wówczas Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne 
i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Nowym Sączu. Struktury nowego związku tworzyli na Sądecczyźnie także rolnicy, a niezależnym działaniom od początku patronował Kościół. Oglądając zgromadzone na wystawie stare dokumenty i fotografie młodzież miała możliwość poznać wydarzenia i sylwetki ludzi którym zawdzięczamy wolność i suwerenność. Ta lekcja historii uświadomiła uczestnikom wycieczki, jak zawiłe i trudne były dzieje tamtych dni, a ofiarność i poświęcenie twórców Solidarności jest godne zapamiętania i czci. Oddając hołd ludziom Solidarności młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem im poświęconym, zlokalizowanym przy rondzie Solidarności w Nowym Sączu.
Tekst: Piotr Urbański|
Zdjęcia: Marek Ruchała
Fot.1 Uczestnicy podczas oglądania wystawy
Fot.2 Zapalenie zniczy pod pomnikiem poświęconym Solidarności
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP