KUCHARZE Z NIEPOŁOMIC ĆWICZĄ PRZED EGZAMINEM PRAKTYCZNYM


 

W dniach 17-19 czerwca uczestnicy 6-2 Hufca Pracy w Niepołomicach przygotowywali potrawy kulinarne, w celu sprawdzenia swoich umiejętności przed zbliżającym się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Po serii próbnych egzaminów teoretycznych przyszedł czas na praktykę. 
Każdy z kucharzy w swojej domowej kuchni miał za zadanie wykonać dwa zestawy potraw, z listy przykładowych dań udostępnionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, według kwalifikacji T.06. - Sporządzanie potraw i napojów. Następnie,  zgodnie z wymogami egzaminacyjnymi musiał udekorować potrawę i przygotować do podania. Ze względu na stan pandemii młodzież nie mogła przystąpić do ćwiczeń kulinarnych ani na warsztatach szkolnych ani u pracodawcy. Dlatego zostały zorganizowane w okrojonej formie, w sposób zdalny. Wszystkie przygotowane przez przyszłych kucharzy potrawy zostały sfotografowane i przesłane do wychowawców poszczególnych grup wychowawczych. Uczestnicy podeszli do zadania bardzo poważnie i odpowiedzialnie, co dobrze rokuje przed zbliżającymi się egzaminem praktycznym. 
Fot. 1 Uczestniczka hufca podczas przygotowywania potrawy
Fot. 2 Popisowe danie egzaminacyjne Patrycji – knedle nadziewane pieczarkami z sosem myśliwskim i surówką z warzyw mieszanych. 
Tekst – Małgorzata Satora
Zdjęcie – Patrycja Maniek
 
 
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP