IV WOJEWÓDZKI PLENEROWY KONKURS KULINARNY MŁODZIEŻY OHP W LIMANOWEJ


 

18 czerwca w Żmiącej koło Limanowej odbył się IV Plenerowy Konkurs Kulinarny „Mistrz Pleneru”, adresowany do uczestników Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP i Centrów 
Kształcenia i Wychowania, kształcących się w innym zawodzie niż kucharz.
 
Organizatorami przedsięwzięcia była Małopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy oraz 6-32 Hufiec Pracy w Limanowej. Głównym celem imprezy było rozwijanie pasji i zainteresowań kulinarnych młodzieży oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez wykorzystanie do przygotowania potrawach zdrowych i naturalnych składników. W kulinarnej rywalizacji wzięło udział 17 małopolskich drużyn. Otwarcia konkursu w obecności uczestników i zaproszonych gości dokonała Ewa Opałek-Śnieg – kierownik Zespołu ds. kształcenia i wychowania Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP oraz Beata Setlak – komendant 6-32 Hufca Pracy w Limanowej. Uczestnicy pracowali w dwuosobowych drużynach, a ich zadaniem było przyrządzenie potrawy z grilla według samodzielnie opracowanej receptury, wykorzystując w niej produkt regionalny. Uczestnicy przygotowywali potrawy głównie na bazie fileta z kurczaka, ale znalazły się także potrawy z polędwiczek wieprzowych, pstrąga czy karkówki. Efektem pracy grillujących były smaczne potrawy podane w ciekawy i oryginalny sposób. Przy ocenie komisja brała pod uwagę smak, estetykę potrawy, a także kreatywność w przygotowaniu. Jury w składzie: Ewa Opałek-Śnieg – kierownik Zespołu ds. kształcenia i wychowania Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Jakub Kasiński – szef kuchni i laureat ogólnopolskich konkursów kulinarnych, a także Urszula Malik – wychowawca Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonka nie miało prostego zadania. Jak podkreślało jury, co roku potrawy są na wyższym poziomie i wybór najlepszej jest niezwykle trudny. Jednak ostatecznie mistrzami IV Wojewódzkiego Plenerowego Konkursu Kulinarnego okazali się reprezentanci Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce: Justyna Chrobak i Jędrzej Sztajer. Drugie miejsce zajęli: Grzegorz Wiśliński i Mikołaj Słapa – drużyna z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie. Natomiast trzecie miejsce przypadło Joannie Nowotny i Radosławowi Kołodziejskiemu z 6-5 Hufca Pracy w Krakowie. Podsumowania konkursu i wręczenia nagród dokonała komisja, a także gość honorowy – Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. Na zakończenie uczestnicy plenerowej imprezy mieli okazję obejrzeć pokaz przygotowania sushi przez zawodowego Sushi Mastera. Dodatkową atrakcją dla chętnych było samodzielne przygotowanie sushi, a następnie degustacja.
 
Fot.1 Zwycięskie drużyny wraz z Mieczysławem Urygą Starostą Limanowskim (w środku), Jakubem Kasińskim szefem kuchni i laureatem ogólnopolskich konkursów kulinarnych (trzeci od prawej, Ewą Opałek-Śnieg kierownikiem Zespołu ds. kształcenia i wychowania Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP (pierwsza od lewej)
Fot.2 Młodzież podczas przygotowywania potraw
Fot.3 Uczestnicy podczas grillowania
Fot.4 Komisja konkursowa podczas oceny potraw
Fot.5 Pokaz sushi
 
Tekst – Danuta Lorek
Zdjęcia – Angelika Gabor
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP