W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE – UCZESTNICY 6-24 HUFCA PRACY NA WYSTAWIE BOMBEK CHOINKOWYCH


 
Dnia 9 stycznia uczestnicy 6-24 Hufca Pracy zwiedzili wystawę szklanych, ręcznie malowanych baniek wykonanych według form projektu Pana Grzegorza Kupca, zorganizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej w ramach cyklu „Artyści Powiśla Dąbrowskiego”. 
 
Oglądanie wystawy poprzedziła prelekcja, w której przybliżono sylwetkę twórczą artysty. Młodzież dowiedziała się, że Pan Grzegorz od ponad 20 lat zajmuje się rzeźbieniem i projektowaniem ozdób, jest samoukiem. Stworzył około siedmiu tysięcy projektów. Bombki powstają na zlecenie – wszystkie eksportowane są do Stanów Zjednoczonych. Prezentowane motywy najczęściej podyktowane są panująca modą lub zainteresowaniami zamawiającego. Prototyp bańki rzeźbiony jest w plastelinie,  czas jego wykonania zajmuje około dwóch dni. Stworzona forma zostaje poddana lekkiemu retuszowi i wygładzeniu, a po akceptacji zamawiającego zostaje odlana w gipsie. W kolejne etapy powstawania bombki zaangażowanych jest nawet kilka osób, a prace od stworzenia formy metalowej do powieszania na choince trwają około dwóch tygodni. Młodzi ludzie z podziwem oglądali ekspozycję pięknych ozdób, które zachwycają dokładnością wykonania, pomysłowością wzorów i głębią barw. 
 
Poprzez udział w wystawach i poznaniu lokalnych artystów młodzież dowiaduje się, że drogą do sukcesu jest pracowitość, a pasje i zainteresowania często stają się sposobem na ciekawe życie.
 
Fot. 1 Uczestnicy podczas zwiedzania wystawy
Fot. 2 Ekspozycja bombek 
 
Tekst  – Monika Rygulska-Wąż  
Zdjęcia – Damian Liro 
 
 
 
 
Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP