JESIENNE SPOTKANIE Z HISTORIĄ I TRADYCJĄ


W dniu 8 października uczestnicy 6-11 Hufca Pracy w Wadowicach, grupa wychowawcza w Makowie Podhalańskim, zwiedzili Izbę Regionalną w Bibliotece Publicznej w Makowie Podhalańskim.

W Izbie Regionalnej można znaleźć bogaty zbiór eksponatów przypominających historię i tradycję związaną z miastem i gminą. W trakcie zwiedzania ekspozycji młodzież zapoznała się z dawnymi przedmiotami domowego użytku oraz pracami miejscowych twórców ludowych. Uczestnicy zobaczyli obrazy malowane na dykcie, rzeźby świątków z drewna lipowego oraz kolorowe drewniane zabawki. Ponadto, ekspozycja zawiera duży zbiór obrusów, pościeli czy serwet bogato zdobionych tzw. haftem płaskim podszywanym, wykonanym białą nitką na białym lnianym płótnie, zawierający elementy dziurkowane i toleda (haft ażurowy wywodzący się z XVIII wiecznej Hiszpanii). Hafciarki z Makowa Podhalańskiego i okolic do dnia dzisiejszego haftują przepiękne rzeczy używane raczej okazjonalnie, a najczęściej na wystawy folklorystyczne w kraju i na świecie. Dużą uwagę młodzieży skupiły gliniane i drewniane naczynia, które na co dzień używali ich dziadkowie. Wśród licznych eksponatów młodzież zobaczyła listy i pisma sprzed około stu lat, dokumenty dotyczące kościoła, szkół, straży pożarnej i rady miasta. Kolejna część wystawy poświęcona jest wydarzeniom z czasów II wojny światowej. Młodzi ludzie obejrzeli dobrze zachowane mundury, broń białą, liczne pamiątki i zdjęcia żołnierzy AK.

Zwiedzenie Izby Regionalnej było dla młodzieży okazją do ciekawej i pouczającej podróży w minione czasy, w których zobaczyli jak mieszkali i w jakich warunkach żyli ich przodkowie.
 


Fot. 1,2 Uczestnicy i wychowawca podczas zwiedzania Izby Regionalnej
 


Tekst i zdjęcia – Janusz Bartoszek 

Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP