OŚWIĘCIM MIASTO POKOJU


W dniu 11 maja uczestnicy 6-17 HP w Oświęcimiu wzięli udział w ceremonii posadzenia lipy z Dachau w Alei Drzew Pamięci w Oświęcimskim Parku Zasole.

Na terenie Parku Zasole pierwsze drzewo – dąb wolności zasadzono w kwietniu 2017. Pochodzi ono z miasta Guernica w Hiszpanii, które 26 kwietnia 1937 r. zostało zbombardowane przez niemieckie Luftwaffe w czasie wojny domowej. W czasie uroczystości posadzono drugie drzewo z niemieckiego miasta Dachau, w którym powstał jeden z pierwszych niemieckich obozów koncentracyjnych o nazwie KL Dachau. Docelowo Aleja zostanie obsadzona 17 drzewami z miast i miejsc, które zostały tragicznie naznaczone przez historię. Po zakończeniu uroczystości w Parku Zasole uczestnicy przeszli do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie odbył się panel dyskusyjny na temat „Doświadczenia miasta Oświęcim i Dachau w edukacji pokojowej”.

Fot.1 Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, burmistrz Dachau Florian Hartman, zastępca konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Regina von Ahn, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk podczas symbolicznego sadzenia lipy z Dachau
 

 

Fot.2 Panel dyskusyjny w MDSM w Oświęcimiu

 

Tekst i zdjęcia – Henryk Szelest


 

 

Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP