WOJEWÓDZKIE KONKURSY: SPRAWNY W ZAWODZIE – KUCHARZ ORAZ WIEDZY Z ZAKRESU BHP Z ELEMENTAMI PRAWA PRACY


27 marca w 6-4 Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Trzebini odbyły się Wojewódzkie Konkursy: „Sprawny w zawodzie – kucharz” oraz „Wiedzy z zakresu BHP z elementami prawa pracy”.

W Wojewódzkim konkursie „Sprawny w zawodzie – kucharz” wzięli udział przedstawiciele z 17 jednostek Małopolskiej WK OHP, CKiW w Tarnowie oraz CKiW w Szczawnicy-Jabłonce. Uczestnicy kształcący się w zawodzie kucharz przystąpili do konkursu, który składał się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmowała test pisemny sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikacji właściwych dla zawodu. W części praktycznej młodzież miała za zadanie wykonać drugie danie wraz z dodatkiem: filet z kurczaka w cieście francuskim faszerowany szpinakiem i serem oraz sałatkę z sałaty lodowej z sosem winegret. Zmagania uczestników oceniały dwie komisje: część teteoretyczną: Adam Paliwoda – instruktor praktycznej nauki zawodu z 6-4 OSiW w Trzebini, Grażyna Kochanek - komendant 6-24 HP w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Olaf Jakubowski - wychowawca z 6-6 HP w Proszowicach; część praktyczną: Beata Mucha – nauczyciel zawodu i egzaminator OKE, Ewa Jaworska – nauczyciel zawodu z 6-4 OSiW w Trzebini oraz Dariusz Barański – szef kuchni w Hotelu-Restauracji Platan w Chrzanowie. W Wojewódzkim konkursie wiedzy z zakresu BHP z elementami prawa pracy wzięli udział uczestnicy ze wszystkich jednostek Małopolskiej WK OHP. Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu. W skład komisji konkursowej weszli: Robert Hawrył – specjalista ds. bhp i ppoż. z Małopolskiej WK OHP oraz Ryszard Duda – instruktor praktycznej nauki zawodu i Małgorzata Szczygieł – specjalista ds. kadr pracowników młodocianych z 6-4 OSiW w Trzebini. Po zaciętej rywalizacji komisje wyłoniły zwycięzców. Laureatami Konkursu wiedzy z zakresu BHP z elementami prawa pracy zostali: I miejsce – Sylwia Duda z 6-32 HP w Limanowej, II miejsce – Natalia Piórkowska z 6-8 HP w Krakowie oraz III miejsce – Klaudia Zdziarska z 6-33 ŚHP w Nowym Sączu. Wśród kucharzy najwyższą wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi popisali się: Kamil Kozera oraz Kamil Łuszczek z 6-5 HP w Krakowie, zajmując tym samym I miejsce. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: II miejsce – Karolina Szydlak oraz Agnieszka Szydlak z CKiW w Szczawnicy oraz III miejsce – Małgorzata Bury oraz Daria Gulińska z 6-4 OSiW w Trzebini. Zwycięzcy, którzy zajęli pierwsze miejsca będą reprezentować Małopolską Wojewódzką Komendę OHP podczas rywalizacji konkursowych na szczeblu centralnym. Głównym celem zorganizowanego konkursu było stworzenie możliwości sprawdzenia poziomu przygotowania uczestników do zewnętrznych egzaminów kwalifikacyjnych, a także stworzenie szansy na uaktywnienie się i ujawnienie uzdolnień mogących w przyszłości decydować o ich karierze zawodowej.

Fot. 1 Uczestnicy podczas praktycznej rywalizacji w trakcie Wojewódzkiego Konkursu Sprawny w zawodzie  – kucharz

Fot. 2 Młodzież w trakcie Wojewódzkiego Konkursu wiedzy z zakresu BHP z elementami prawa pracy

Fot. 3 Danie konkursowe – filet z kurczaka w cieście francuskim faszerowany szpinakiem i serem oraz sałatka z sałaty lodowej z sosem winegret

Fot. 4 Laureaci Wojewódzkich konkursów: „Sprawny w zawodzie – kucharz” oraz „Wiedzy z zakresu BHP z elementami prawa pracy”

 

Tekst i zdjęcia – Beata Ciesielska


 

 

Ilość odsłon:
© 2018 MWK OHP